Úvodná stránka - Obec Jelka


Slovensky  Slovensky Magyar  Magyar

Pridať k obľúbeným stránkam

  » O OBCI
printer  vytlačiť  

Výzva na spoločnú a efektívnu likvidáciu vrtivky orechovejVážení obyvatelia, upozorňujeme vás na zvýšený výskyt vrtivky orechovej (Rhagoletis completa).

Jedná sa o nebezpečného škodcu orechových stromov. Základným príznakom prítomnosti vrtivky orechovej patria vpichy na šupke, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám, šupka postupne hnedne až sčernie. V miestach napadnutia pozorujeme larvy. Potom, ako larvy plod opustia, zostávajú v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže zhniť. Šupka sa ťažko odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu. Škodca môže byť najjednoduchšie identifikovaný ako larva v plodoch.


V prípade výskytu vrtivky orechovej odporúčame opadané a napadnuté plody pozbierať a odviezť na zberné miesto. Vyzývame vás, aby ste napadnuté plody pozbierali do igelitových vriec a vyniesli na zberné miesto (Kostolná ulica, za cintorínom), kde následne budú zneškodnené zamestnancami obce.

Zberný dvor je otvorený v stredu, v piatok a v sobotu.

Žiadame obyvateľov, aby zozbierané plody nespaľovali doma!


Odporúča sa taktiež odstraňovanie voľne rastúcich a opustených orechov v okolí sadov. Po jesennom opade listov odporúčame dôkladnú likvidáciu všetkých opadaných častí stromu a následne mechanickú kultiváciu pôdy (napr. rýľovaním). Ďalej z mechanických spôsobov ochrany odporúčame na jar (najneskôr v máji) pokryť zem fóliou, resp. netkanou textíliou, čím sa zabráni vyleteniu vyliahnutých dospelcov z pôdy. V priebehu sezóny odporúčame do koruny stromu inštalovať žlté lepové dosky, ktoré svojou farbou lákajú škodcu (okolo 5 ks podľa veľkosti koruny), ktoré je potrebné vymieňať približne každé 2-3 týždne.

Chemická ochrana je zameraná predovšetkým na likvidáciu dospelcov ešte pred nakladením vajíčok. S chemickou ochranou je potrebné začať začiatkom júla a v 7 – 14 dňových intervaloch ju opakovať do doby asi 1 mesiac pred zberom. Vajíčka nakladené po tomto termíne už nemajú dostatok času na vývoj a spôsobenie škody. V súčasnosti nie je v Slovenskej republike autorizovaný žiadny prípravok na ochranu rastlín proti tomuto škodcovi. Avšak v Českej republike sú povolené prípravky Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech, Dinastia, Reldan 22 a Spintor. V susednom Maďarsku sú povolené prípravky Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP a Karate Zeon 5 CS.


- novinky e-mailom